Learning, loving and growing; together as God's children

Welcome Message

Meet the Governors

Who We Are 

Foundation Governors 

Mrs Sarah Howard – appointed in July 2017

Sarah is Chair of Governors and is the Pupil Premium Governor and the Training and Development Link Governor. She is a secondary school teacher with pastoral responsibilities, a former pupil and a current parent.

 

Mrs Val Eustice – appointed in September 2016

Val is the Early Years Foundation Stage Governor and Chair of the School Effectiveness and Pupil Welfare Committee. She is a retired Head Teacher. 

 

Mr James Roles  - appointed in October 2017

James is a Health & Safety teacher and adviser and is the Health & Safety Governor.

 

Revd Kathy Selby – appointed in September 2016

Kathy is minister of Bolton Road Methodist Church and is formerly a teacher.

 

Mrs Barbara Ingham - appointed in September 2018

Barbara is the SEND Governor.

 

Diocesan Foundation Governor 

Mrs Jenny Downham – appointed in March 2017

Jenny is the Safeguarding and SEND Governor. She is a retired Head of a Sixth Form College and has many years teaching experience. 

 

 

Ex-Officio Governor 

 

Mr Paul Sanderson - appointed in July 2019

Paul is the vicar at St Stephen's Church, Elton

 

Local Authority Governor 

Councillor Jackie Harris - appointed in May 2019

 

Parent Governors 

Mr Andrew Mielczarski – appointed in September 2019

 

Mrs Lisa McCullough – appointed in October 2018

 

 

Staff Governors

Mrs Jane Parsons – appointed in September 2016

Mrs Parsons is Head Teacher of St. Stephen’s CE Primary School

 

(Staff Governor vacancy) 

 

Associate Member

Mr Robert Haigh - appointed in November 2016 

Robert is a Diocesan School Advisor, a SIAMS inspector and a former Secondary School Head Teacher. Robert is also a Foundation Governor at St. Anne's CE Primary School, Rossendale and is Company Director of RHA Educational Consultancy Ltd.

 

Former Governors (2018-2019)

Mr Chris Ryan - (Parent Governor) appointed in September 2015

Chris served as a governor for 8 years and stepped down in September 2019.

Mr Steve Clark - (ex-Officio Governor) appointed in May 2017

Steve served as a member of the governing body until July 2019.

Mrs Nicola Garside - (Staff Governor) appointed in September 2017.

 Nicola served two terms of office on the governing body and resigned from the governing body in September 2019. 

Former Governors (2017-18)

Mr Harold Baxter – (Diocesan Governor) appointed in September 2013

Harold served as a member of the governing body for over 30 years and retired from governance in September 2018.

Mr Matthew Ablett - (Parent Governor) appointed in April 2016

Matthew served two terms as a parent governor and resigned from the governing body in July 2018.

Mrs Kim Griffiths - (LA Governor) appointed in December 2017

Kim served as a governor for two terms and resigned from the governing body in October 2018.

Pecuniary Interests

 A declaration of Business and Pecuniary Interests is made at the start of each meeting of the governing body and a record of this is retained by the clerk and the School.

Mr Robert Haigh is a governor at one other school.

Cllr Jackie Harris serves as a governor at one other primary school in Bury and at one high school in Bury.

Mrs Sarah Howard is a secondary school teacher in Bury and a parent of two pupils at the school.