Meet the Governors

Who We Are 

Foundation Governors 

Mrs Sarah Howard – appointed in July 2017

Sarah is Chair of Governors and is the Pupil Premium Governor and the Training and Development Link Governor. She is a secondary school teacher with pastoral responsibilities, a former pupil and a current parent.

 

Mrs Val Eustice – appointed in September 2016

Val is the Early Years Foundation Stage Governor and Chair of the School Effectiveness and Pupil Welfare Committee. She is a retired Head Teacher. 

 

Mr James Roles  - appointed in October 2017

James is a Health & Safety teacher and adviser and is the Health & Safety Governor.

 

Revd Kathy Selby – appointed in September 2016

Kathy is minister of Bolton Road Methodist Church and is formerly a teacher.

 

Mrs Barbara Ingham - appointed in September 2018

Barbara is the SEND Governor.

 

Diocesan Foundation Governor 

Mrs Jenny Downham – appointed in March 2017

Jenny is the Safeguarding and SEND Governor. She is a retired Head of a Sixth Form College and has many years teaching experience. 

 

 

Ex-Officio Governor 

 

Mr Steve Clark - appointed in September 2017

Steve is a retired police officer and has also worked as a member of the Pastoral team at a local high school. 

 

Local Authority Governor 

(position vacant) 

 

Parent Governors 

Mr Chris Ryan – appointed in September 2015

Chris is Vice-Chair of Governors, Chair of the Resources committee and the Maths Governor.

 

Mrs Lisa McCullough – appointed in October 2018

 

 

Staff Governors

Mrs Jane Parsons – appointed in September 2016

Mrs Parsons is Head Teacher of St. Stephen’s CE Primary School

 

Mrs Nicola Garside – appointed in October 2017

Nicola is the Year 1 teacher and the school's SENCO.  

 

Associate Member

Mr Robert Haigh - appointed in November 2016 

Robert is a Diocesan School Advisor, a SIAMS inspector and a former Secondary School Head Teacher. Robert is also a Foundation Governor at St. Anne's CE Primary School, Rossendale and is Company Director of RHA Educational Consultancy Ltd.

 

Former Governors (2017-18)

Mr Harold Baxter – (Diocesan Governor) appointed in September 2013

Harold served as a member of the governing body for over 30 years and retired from governance in September 2018.

Mr Matthew Ablett - (Parent Governor) appointed in April 2016

Matthew served two terms as a parent governor and resigned from the governing body in July 2018.

Mrs Kim Griffiths - (LA Governor) appointed in December 2017

Kim served as a governor for two terms and resigned from the governing body in October 2018.

Former Governors (2016/17) 

Mrs Susan Nuttall (LA Governor)

Sue served as Chair of Governors in the summer term of 2015/16 and at the beginning of the autumn term of 2016/17.

Sue was appointed by the Local Authority in November 2012 and she stepped down in October 2016.

Revd Steve Openshaw appointed in February 2016

Steve served as Ex-Officio Governor from February 2015 until his post ended at St. Stephen's Church in May 2017. 

Elma Hoyle – appointed in September 2016

Elma served as a Foundation Governor and stepped down in September 2017.

Annette Riley - appointed in September 2013

Annette served as a Staff Governor for 4 years and stepped down in September 2017.